ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

راهنمای گام به گام تنظیم کلید فشار یا کلید پرشر

راهنمای گام به گام تنظیم کلید فشار یا کلید پرشر


یکی از عمده مشکلات خاموش و روشن شدن های زیاد پمپ آب میتواند از بهم خوردن تنظیمات کلید فشار باشد؛ که در این مطلب سعی کردیم یک راهنمای تنظیم کلید فشار به شما عزیزان ارائه دهیم تا بتوانید به کمک آن کلید پرشر خود را دوباره تنظیم کنید… پس با ما همراه شوید و ادامه مطلب را با دقت دنبال کنید تا بدون صرف هزینه اضافی، خودتان تعمیرکار خانه‌تان شوید!

چرا تنظیمات کلید فشار تغییر میکند و پس از مدتی بهم میریزد؟

قبل از هرچیز خوب است بدانید که اصلا چرا تنظیمات کلید فشار تغییر میکند؟ زیرا جدای از برند و جنس کلید فشار همه آنها به مرور زمان دست خوش تغییر میشوند و تنظیمات اولیه آنها از حالت کارخانه خارج میشود!

همانطور که در تصویر زیر مدل باز شده یک کلید فشار را میبینید پیچ های تنظیم دستگاه (پیچ تنظیم رنج فشار و پیچ تنظیم نقطه قطع کننده) هر دو از فنرهای فلزی ساخته شده‌اند و این فنرها با تغییرات دمای هوا منبسط و منقبض میشوند و پس از مدتی حالت اولیه خود را از دست میدهند و تنظیمات دستگاه را عوض میکنند.

در نظر داشته باشید که این تغییرات ارتباط نزدیکی با محیط دارد و ممکن است در یک منطقه بعد از گذر 2 سال هم تنظیمات کلید فشار تغییر نکند و در جای دیگری تنها بعد از چندماه تنظیمات آن بهم بریزد.

توجه: توجه فرمایید که همیشه مشکل کلید پرشر از بهم خوردن تنظیم پیچ ها نیست و در بسیاری از مواقع علت خوب کار نکردن کلید فشار تجمع رسوبات و زنگ در بخش پایه کلید است! پس حتما قبل از هر تغییری کلید را باز کنید و بررسی کنید که منفذ انتهایی آن دچار گرفتگی نشده باشد و اگر شده آن را تمیز کنید و ببینید آیا مشکل شما حل شده است یا خیر! و اگر درست نشد به سراغ مراحل بعدی بروید!


توجه: قبل از اقدام به هر کاری ابتدا برق را قطع کنید و مطمئن شوید که سیم اتصال برق به دستگاه جدا شده است و هیچ برقی در سیستم وجود ندارد!!!

راهنمای گام به گام تنظیم کلید فشار یا کلید پرشر

تنظیمات کارخانه کلید فشار

اگر روی جعبه کلید و یا در قسمت داخلی درپوش کلید نگاه کنید، تنظیمات اولیه کارخانه را خواهید دید که به شما میگوید کلید پرشر شما بروی چه فشاری تنظیم شده است و در چه فشاری جریان را قطع و وصل خواهد شد و این عدد باید پایه کار شما برای تنظیم کلید پرشر باشد!

توجه فرمایید که بطور معمول در مصارف خانگی و برای پمپ آب خانگی این تنظیمات اولیه روی PSI 30 تا 50 تنظیم شده است و در موارد خاص مثلا برای پمپ های شناور روی 40 تا 60 هم تنظیم میشود و این عدد کاملا بستگی به کاربری شما دارد که چه محدوده فشاری برای پمپ شما مناسب است.

پیچ های تنظیم فشار در کلید پرشر

همانطور که در بالا توضیح دادیم یک کلید فشار دارای دو پیچ تنظیم است پیچ مرکزی و پیچ خارجی!

پیچ مرکزی کارش تغییر محدوده فشار دستگاه است یعنی در صورتی که فشار دستگاه روی PSI 40 تا 60 باشد و بخواهید این محدوده را بالاتر ببرید میتوانید با سفت تر کردن این پیچ برد فشار را مثلا به 48 تا 68 ببرید! به زبان دیگر این پیچ بطور همزمان نقطه‌ای که جریان وصل میشود و نقطه‌ای که قطع میشود را بالا و یا پایین می‌آورد اما اختلاف این دو نقطه همواره همان PSI 20 خواهد ماند.

پیچ خارجی نقطه قطع جریان را تغییر میدهد و کارش تغییر این اختلاف فشار است؛ بدین گونه که اگر بخواهید نقطه فشاری که کلید پمپ را خاموش میکند بالا ببرید میتوانید با پیچاندن این پیچ اینکار را انجام دهید. مثلا در همان مورد بالا میخواهید فشار قطع کننده را 4 درجه بالا ببرید و از 60 به 64 تغییر دهید، برای اینکار کافیست پیچ خارجی را سفت کنید و نتیجه نهایی شما محدوده فشاری از PSI 40 تا 64 میباشد.

تنظیم کردن پیچ های کلید پرشر

برای تنظیم این پیچ‌ها به یک آچار بکس نیاز دارید که برای سفت کردن پیچ و بالا بردن فشار باید آن را در جهت عقربه های ساعت بپیچانید و برای کاهش فشار، خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچانید.

عموما برای تمامی کلید پرشر ها یک دور کامل پیچاندن پیچ وسطی برابر است با PSI 2 تا PSI 3 فشار! حال اگر مثلا بخواهید محدوده فشار را PSI 5 بالا ببرید باید پیچ وسطی را حدود 2 دور سفت کنید. اما در نهایت همیشه باید پس از تنظیم پیچ تست فشار بگیرید تا مطمئن شوید محدوده فشار همان چیزیست که میخواهید.

توجه: دقت کنید که پیچ تنظیم خارجی (پیچ کوچکتر) که برای تغییر نقطه قطع جریان است را معمولا تغییر نمیدهند و ما هم شدیدا توصیه میکنیم که این پیچ را تغییر ندهید مگر اینکه از کاری که میکنید آگاهی کامل دارید و میدانید برای چی نیاز به تغییر آن دارید


نکات مهم در رابطه با تنظیم کلید فشار

چه زمانی میتوان محدوده فشار کلید پرشر را بالا برد

اگر فشار آب زمانی که به خانه شما میرسد کم است و محدوده فشار کلید پرشر برای تامین نیاز شما کافی نیست.

فشار آب در بخش هایی که مصرف اب زیاد است مثل دوش حمام به وضوح افت پیدا میکند.

فشار ساختمان جوابگوی آبپاش ها و این قبیل تجهیزاتی که نیاز به فشار بالای آب دارند نیست.

چرا پس از تنظیم کلید پرشر پمپ خاموش نمیشود

در صورتی که پس از تنظیم کلید فشار دیدید پمپ خاموش نمیشود و روشن میماند دلیلش این است که پمپ نمیتواند تا حداکثر فشاری که مشخص کردید فشار تولید کند و به همین دلیل خاموش نمیشود.

اگر این اتفاق افتاد تنها کافیست مقداری پیچ وسطی را شُل کنید و محدوده فشار را پایین تر بیاورید و دوباره تست کنید.

چرا نباید پیچ تنظیم خارجی را تغییر داد

بهتر است این پیچ را تغییر ندهید زیرا پس از تغییر آن اختلاف حداکثر فشار و حداقل فشار تنظیم شده برای کلید پرشر از PSI 20 اولیه و ثابت خود تغییر میکند و دوباره برگرداندن تنظیمات کلید روی این عدد عملا غیر ممکن است، حال تغییر این عدد چرخه قطع و وصل شدن پمپ را کوتاه تر میکند و به دنبال آن عمر مفید پمپ را نیز کاهش میدهد.