ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

عیب یابی فیلتر استخر | مشکلات احتمالی و نحوه رفع آنها

عیب یابی فیلتر استخر | مشکلات احتمالی و نحوه رفع آنها

از آنجایی که فیلترهای استخر نقش بسیار مهمی در تمیز نگه داشتن آب استخر دارند، اگر میخواهید همیشه به کار خوب خود ادامه دهند، باید یادبگیرید چطور آنها را سرویس کنید و مشکلات عمده آنها را بشناسید، تا بتوانید این مشکلات را بموقع تشخصی دهید و خودتان فیلتر استخرتان را تعمیر کنید.

مشکلات عمده فیلترهای استخر

مشکل چکه کردن فیلتر استخر

آیا اطراف فیلتر صدای چکه کردن آب میشنوید؟ یا به تازگی متوجه جمع شدن آب در زیر فیلتر شده‌اید؟ اگر جواب شما مثبت باشد یعنی فیلتر استخر شما نشتی دارد.

شاید وجود یک نشتی کوچک، آب استخر شما را بطور ناگهانی تمام نکند، اما همچنان مهم است که نشتی‌ها را قبل از آنکه بدتر شوند هر چه سریعتر شناسایی و رفع کنید.

ابتدا منشا، نشتی را بیابید. مخزن فیلتر را بررسی کنید که سوراخ نشده باشد. اگر مخزن سوراخ شده باشد میتوانید آن را بصورت موقتی وصله بزنید اما توجه داشته باشید که وصله زیاد دوام نمیاورد و در نهایت باید به فکر تعویض مخزن فیلتر باشید.

اگر مخزن شما از نوعی باشد که باز میشود، کمربند آن را بررسی کنید؛ برای اینکار کمربند را باز کنید و بررسی کنید که واشر اُرینگ (O-Ring) دچار پارگی و یا ساییدگی نشده باشد. اگر واشر مخزن فرسوده شده باشد باید آن را عوض کنید و خوب است به آن روان‌کننده واشر استخر بزنید که به آببندی هرچه بهتر مخزن و مرطوب نگهداشتن واشر کمک بسزایی میکند و عمر آن را بالاتر میبرد.

مشکل چکه کردن فیلتر استخر و راه حل آن

مشکل چرخه فیلتراسیون

اگر متوجه شده باشید که فیلتر، حتی در زمان‌هایی که از استخر استفاده نمیشود، فقط برای دوره‌های کوتاه کار میکند بدین معناست که فیلتر استخر در میزان جریان (دبی) مشکل دارد.

عموما علت این مشکل از زیادی بالا بودن جریان است، یعنی پمپ استخر شما برای فیلتری که انتخاب کرده‌اید زیادی قوی‌ست و یا اینکه برای ابعاد استخرتان فیلتر انتخاب شده کوچک است.

اگر سایز استخرتان درست است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد، پس نیاز دارید که فیلتر را برای مدت بیشتری شستشوی معکوس دهید. فقط در زمان شستشوی معکوس دقت فرمایید باید اینکار را تا زمانی ادامه دهید که آب خارج شده از فیلتر مانند کریستال شفاف و زلال باشد که چند دقیقه طول میکشد تا به این حالت برسد.

علت دیگری که میتواند باعث این چرخه‌های کارکرد کوتاه مدت فیلتر شود، گرفتن فیلتر توسط جلبک و دیگر ضایعات است که میتوانید با شستشوی کامل این مشکل را حل کرد اما اگر فیلتر فرسوده شده است بهتر است به فکر جایگزین کردن آن باشید.

مشکل خاموش و روشن شدن زیاد سیستم فیلتر آب استخر و راه حل آن

دیدن مواد فیلتر در آب استخر

دیدن مواد فیلتر پس از شستشوی معکوس، جدای از اینکه چه نوع فیلتری استفاده میکنید، عمری کاملا طبیعی است. اما اگر این اتفاق در زمانی که شستشوی معکوس انجام نداده‌اید اتفاق بیوفتد این به معنی وجود مشکل است.

اولین چیزی که در این حالت باید بررسی کنید پیچ‌هایی است که فیلتر را در جای خود ثابت نگه داشته‌اند. آنها را چک کنید و اگر شُل شده‌اند آنها را سفت کنید تا دیگر موارد فیلتر به درون استخر فرار نکنند. اما اگر علت این نبود موارد دیگر را بررسی کنید.

اگر فیلتر شما از نوع شنی است، این احتمال وجود دارد که فیلتر جانبی یا لوله شن شکسته باشد که در چنین حالتی باید آن را جایگزین کنید.

اما اگر فیلتر شما از نوع دیاتومه است، به احتمال زیاد در پارچه پره‌های فیلتر پارگی ایجاد شده باشد و یا منیفلد آن ترک برداشته باشد که در هر حالت نیاز دارید آن را جایگزین کنید.

مشکل مشاهده مواد فیلتر در آب استخر و راه حل آن

مشکل فشار آب در فیلتر استخر

بررسی فشارسنج استخر باید یکی از کارهای پایه شما برای سرویس و نگهداری استخرتان باشد و قطعا وجود مشکل در فشار آب میتواند روی عملکرد فیلتر استخر نیز تاثیر بگذارد.

حال اگر فشار آب زیادی کم باشد، احتمالا در جایی در مسیر سیستم پیش از ورود آب به فیلتر گرفتگی وجود داشته باشد.

اما اگر فشار زیادی بالا است، احتمال گرفتگی بعد از فیلتر قرار دارد و مانع خروج آب از فیلتر میشود.

سعی کنید سیستم را به منظور شناسایی گرفتگی کاملا بررسی کنید و اگر نیاز شد آن را بخوبی تمیز کنید. ولی اگر گرفتگی وجود نداشت و فیلتر تمیز بود، شیر برگشت آب را چک کنید و مطمئن شوید که شیر کاملا باز است و دوباره خطوط انتقال آب را بررسی کنید که گرفتگ وجود نداشته باشد.