ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

آموزش نصب موتور کولر آبی

آموزش نصب موتور کولر آبی

الکتروموتور و فن کولرهای آبی اغلب به صورت از پیش نصب شده بوده و نیاز به دستکاری ندارند. از طرفی، نصب تجهیزان الکترومکانیکی این سیستم ها اغلب نیاز به مهارت و تخصص دارد. اما به منظور راهنمایی کاربرانی که با مشکل نصب الکتروموتور یا فن کولر آبی مواجه هستند مطالبی هرچند کوتاه ارائه می شود. برای نصب واتر پمپ (Water Pump)، کافی است شیلنگ پمپ آب، که آن را به سه راهی متصل می سازد نصب شده و سپس پمپ در داخل کولر با استفاده از نگهدارنده های مخصوص روی بدنه و استراکچر کولر فیکس گردد. اتصال سیم های رابط واتر پمپ به ترمینال مربوطه نیز مرحله آخر نصب واتر پمپ کولر به شمار می رود.

اما در مورد الکتروموتور، نکته مهم در انجام نصب و تنظیمات، بررسی جهت قرارگیری منافذ خنک کننده موتور است. این منافذ حتماً باید به سمت پایین باشند تا از ریزش احتمالی آب روی کولر و سوختن آن جلوگیری نمایند. اکنون کافی است موتور را در جای مخصوص خود نصب کرده و سیم های اتصال آن را به ترمینال وصل نمایید. البته در مورد کولرهای آبی با تسمه و پولی، لازم است قبل از سوار شدن موتور روی کولر، ابتدا تسمه نصب را نصب کنید.


  • اتصالات الکتریکی و قطعات الکترونیکی

در اغلب مطالب مربوط به راهنمای نصب کولر آبی اطلاعاتی در مورد نصب قطعات الکترونیکی نیامده است. شاید علت عدم نیاز به نصب این قطعات در اغلب کولرهای آبی باشد. چرا که غالباً اجزای الکترونیکی مگر در شرایط حمل ویژه و نیاز به باز شدن نیازی به نصب ندارند. اما در صورت نیاز، نصب این اجزا می تواند از جمله پیچیده ترین بخش های نصابی کولر آبی باشد. کلید کولر آبی دارای سه پل است که به شرح زیر هستند:

  • کلید واترپمپ: معمولا به رنگ آبی بوده و و جهت راه اندازی واتر پمپ و آب رسانی به پوشال ها و پدها است.
  • کلید موتور: که اغلب به رنگ قرمز بوده و الکتروموتور را روشن می کند.
  • و کلید دور تند و دور کند: که با استفاده از آن می توان دور موتور را تنظیم نمود.

کابل های ارتباطی مورد نظر برای اتصالات کولر نیز دارای ۴ رشته سیم مفتولی هستند که هرکدام به صورت مجزا به یکی از سوکت های پشت کلید کولر و سوکت هم نام کولر متصل می شوند. نحوه اتصالات به صورت کامل و واضح در تصویر زیر نمایش داده شده است.