ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

مزایای پد سلولوزی در کولر آبی چیست ؟

مزایای پد سلولوزی در کولر آبی چیست ؟

مزایای پد سلولوزی در کولر آبی چیست ؟


پد سلولوزی چیست؟

به کار بردن پد سلولوزی در کولر آبی یکی از عملکردهای بسیار خوبی بود که سبب شد کولر آبی سلولزی نسبت به مدل کولر آبی پوشالی محبوب‌تر شود. اما شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که اصلا پد سلولوزی چیست؟ پد سلولوزی یک محصول مدرن است که جایگزین پوشال‌های سوزنی در کولرهای آبی شده است و مزیت‌های بسیار بیشتری نسبت به پوشال دارد. معمولا با شنیدن سلولوز به یا چه چیزی می‌افتید؟ درست است واژه سلولوز معمولا ذهن بسیاری را به سمت کاغذ می‌برد و کاملا هم درست است. پد سلولوزی در کولر آبی از شبکه‌های منظم کاغذی به صورت لایه‌های متعدد و نازک ساخته شده است که به هیچ عنوان برای محیط زیست مضر نیست و خاصیت جذب آب بسیار بالایی دارد.

مزایای پد سلولوزی چیست؟

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردیم، اخیرا کولر آبی سلولوزی نسبت به کولر آبی پوشالی در جایگاه بالاتری قرار گرفته است و جز سیستم‌های خنک کننده بسیار محبوب شده که در اکثر خانه‌ها از آن استفاده می‌شود. اما علت این همه محبوبیت چیست؟ قطعا تنها و مهم‌ترین دلیل آن به خاطر وجود پد سلولزی در کولر آبی است. از این رو بد نیست با مزایای پد سلولزی بیشتر آشنا شویم:


پد سلولوزی و جلوگیری از حساسیت


دقت کرده‌اید بعضی از افراد به محض روشن شدن کولر آبی شروع به عطسه یا سرفه کردن می‌کنند و گاها با آبریزش چشم هم همراه است. علت این موضوع این است که متاسفانه پوشال‌ها قادر به جذب گرد و غبار هوا هستند و همین گرد و غبار را از طریق سیستم خنک کننده وارد جریان هوای خانه می‌کنند و موجب بروز حساسیت‌های تنفسی در افراد می‌شوند. اما خوشبختانه پدهای سلولوزی دارای ساختار منسجمی هستند که به هیچ عنوان گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کنند و مانع ایجاد حساسیت در افراد می‌شوند.

از طرفی چون قدرت جذب آب در تمام سطوح پوشال‌ها یکنواخت نیست امکان رشد میکروب و باکتری بر روی سطح پوشال زیاد است به همین خاطر ممکن است همین میکروب‌ها از طریق کانال کولر وارد جریان هوای خانه شود و افراد با استشمام آن دچار بیماری‌های تنفسی شوند اما آب بر روی سطح پدهای سلولزی به صورت کاملا یکنواخت جذب شده و اجازه رشد هیچگونه میکروبی را نمی‌دهد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی با پدهای سلولوزی

یکی از دلایلی که سبب شده کولر آبی سلولوزی تبدیل به یک سیستم خنک کننده محبوب شود، بهینه بودن سیستم آن و مصرف انرژی کم است که قطعا این مزیت را نیز مدیون پدهای سلولزی است. در واقع توزیع آب بر روی پد سلولوزی در کولر آبی به صورت کاملا یکنواخت جریان دارد و در تمام سطوح آب به صورت کامل جذب می‌شود و همین عمل سبب شده تا مصرف آب و انرژی در این مدل کولر آبی مناسب‌تر بوده و البته کارایی موتور کولر را نیز بالا می‌برد. بالا بردن کارایی کولر آبی با مصرف آب کم و افزایش بازده کولر سبب شده تا کولر آبی سلولوزی جز سیستم‌های خنک کننده با مصرف انرژی کم تلقی شود.

کاهش هزینه با پد سلولوزی

شاید از دیدن چنین تیتری تعجب کنید اما واقعیت دارد. درست است در اکثر مطالب خوانده‌ایک که یکی از معایب کولر آبی سلولوزی قیمت بالای آن است اما بگذارید اینطور به شما بگویم که شما یک هزینه زیاد در ابتدا پرداخت می‌کنید اما برای سالیان سال نیازی به صرف هزینه اضافی نخواهید داشت. در واقع طول عمر پدهای سلولوزی بسیار بالا است و معمولا بین ۴ تا ۵ سال عمر مفید دارند و به هیچ عنوان فرسوده نمی‌شوند و این درست بر خلاف پوشال است زیرا شما بایستی هر سال برای خرید پوشال جدید هزینه کنید.

از طرفی چون آب به صورت کامل در تمام سطح پدهای سلولوزی جذب می‌شود میزان هدر رفت آب بسیار پایین آمده و در نتیجه هزینه شما بابت کولر آبی نیز کاهش پیدا می‌کند پس چی از این بهتر؟

کاهش میزان رسوب زدگی در پد سلولوزی

می‌دانید چه چیز سبب ایجاد رسوب در کولر آبی می‌شود؟ راکد ماندن آب. در واقع زمانی که آب در برخی از قسمت‌ها برای مدت طولانی راکد باقی بماند، سبب ایجاد رسوب می‌شود. حال چون پد سلولوزی در کولر آبی تمام رطوبت و آب را به خود جذب می‌کند میزان رسوب زدگی در آن به حداقل ممکن می‌رسد و همین موضوع یکی از دلایل طول عمر بالای پدهای سلولوزی است. از طرفی کاهش رسوب زدگی در پدهای سلولوزی، عملکرد آن را نیز بالاتر می‌برد.