ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

آموزش تعویض و تعمیر فلوتر توالت فرنگی

آموزش تعویض و تعمیر فلوتر توالت فرنگی

فلوتر توالت فرنگی چیست و چه کاربردی دارد؟

سیستم توالت فرنگی شما به گونه‌ای است که باید بعد از استفاده از آن بند تخلیه را بکشید و یا دکمه مربوط به تخلیه را فشار دهید. با این کار دریچه خروجی آب به سمت توالت باز می‌گردد و آب داخل مخزن با سرعت وارد کاسه توالت می‌شود. میزان سرعت و مقدار آب داخل توالت فرنگی نقش مهمی در عملکرد تخلیه توالت فرنگی دارد. بعد از تخلیه این مخزن باید دوباره پر از آب شود و برای دفعه بعدی آماده شود. در داخل این مخزن یک شناور یا فلوتر وجود دارد که کوچک‌ترین مشکلی در عملکرد آن موجب درست تخلیه نشدن آب می‌گردد و در این زمان است که باید اقدام به تعمیر فلوتر توالت فرنگی و یا تعویض آن نمایید.

برای اینکه بدانید که فلوتر توالت فرنگی چیست باید با عملکرد آن آشنا شوید. داخل هر مخزن تخلیه آب توالت فرنگی یک شناور یا فلوتر وجود دارد. آب از داخل شیر ورودی وارد تانک می‌شود و موجب می‌شود تا این شناور به سمت بالا حرکت کند و دریچه ورودی را می‌بندد. زمانی که دریچه بسته شد، ورود آب قطع می‌شود. زمانی که تنظیم فلوتر دچار اختلال شود، مخزن دچار نشتی می‌شود و از طرفی نمی‌تواند جلوی مسیر آب را بگیرد و آب زیادی هدر می‌رود و به پایین می‌ریزد.

تعمیر فلوتر توالت فرنگی

در برخی مواقع مشکلات مربوط به فلوتر به گونه‌ای است که تنها با کمی بررسی می‌توانید اقدام به تعمیر فلوتر توالت فرنگی نمایید در این بخش قصد داریم به شما راهکارهایی ارائه دهیم تا در صورت بروز مشکل خودتان قادر به برطرف کردن این مشکلات باشید. با ما همراه شوید.

درست بسته نشدن فلوتر

محل خروج آب از داخل تانک به طور دقیق به صورت عمود بر کف مخزن است و اگر فلوتر کج بسته شود، فشار وارد شده به آن به خوبی به شیر منتقل نمی‌شود و در نتیجه آن، شیر درست بسته نخواهد شد. برای رفع این مشکل باید فلوتر را تنظیم کنید و آن را درست نصب کنید تا مشکل شما برطرف شود.

رگلاژ نبودن فلوتر

گاهی اوقات ممکن است طول فلوتر تغییر کنید و در این زمان می‌توان طول اهرم را افزایش داد و با این کار جلوی فشار آب تانک را گرفت. برخی مواقع نیز گیر کردن ذرات جامد در محل شیر فلوتر نیز سبب بروز چنین مشکلی می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل تنها لازم است که فلوتر را باز کنید و به طور کامل شستشو دهید و محل باز و بسته شدن آب را به خوبی تمیز کنید و مشکل را برطرف کنید.

خراب شدن توپی

فلوتر جسمی تو خالی و سبک است که روی آب قرار می‌گیرد و به همین دلیل می‌تواند به راحتی روی آب حرکت کند. اما اگر فلوتر به هر دلیل سوراخ شود و آب به داخل آن ورود کند، به دلیل سنگین شدن به کف مخزن می‌رود و دیگر قادر به انجام درست عملکرد خود نخواهد بود. در واقع زمانی که توپی فلوتر سوراخ شود و آب به درون آن وارد شود، فلوتر نمی‌تواند روی آب قرار بگیرد و عملکرد آن مختل می‌شود. در این شرایط باید اقدام به تعویض یا تعمیر فلوتر توالت فرنگی نمایید. برای تعمیر فلوتر توالت فرنگی باید محلی که بر روی توپی فلوتر سوراخ شده را پیدا کنید و به وسیله سرنگ آب درون توپی را خارج نمایید و با چسب پی‌وی‌سی، آن را ترمیم کنید.

گاهی اوقات نیز خراب شدن واشر و قطعات پلاستیکی فلوتر موجب می‌شود تا فلوتر درست عمل نکند. در این مواقع بهتر است که اقدام به تعویض فلوتر توالت فرنگی کنید و در زمان نصب فلوتر جدید حتماً از نوار تفلون بر روی فلوتر استفاده کنید تا بر سر جای خود محکم شود.

مطابق نبودن اندازه فلوتر و مخزن

به طور کلی یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در مورد فلوتر توالت فرنگی وجود دارد، این است که فلوتر باید با مخزن مورد نظر مطابقت داشته باشد و در واقع در سایز مناسبی انتخاب شود. زیرا در غیر این صورت فلوتر نمی‌‌تواند به خوبی در مخزن جابجا شود و به موقع جلوی ورود و خروج آب را بگیرد و آبگیری تانک نیز به درستی انجام نمی‌شود. در چنین شرایطی باید با تعویض فلوتر توالت فرنگی، اندازه متناسب با تانک را در آن نصب کنید

خراب شدن اهرم توالت فرنگی

حجم ورودی آب در داخل تانک به وسیله فلوتر و اهرم آن کنترل می‌شود. زمانی که این اهرم کار خود را به درستی انجام ندهد، نمی‌تواند به تنظیم فلوتر کمک کند و در این شرایط آب بیشتر از حد نیاز وارد تانک می‌شود و ممکن است از تانک به بیرون سرازیر شود. در این شرایط ابتدا باید سعی در تعمیر فلوتر توالت فرنگی نمایید و آن را تنظیم کنید و که زمانی که با این کار مشکل برطرف نشد، اهرم را تعویض کنید. توجه داشته باشید که گاهی دریچه ورود و خروج آب مشکل پیدا می‌کند و ممکن است تصور کنید مشکل از اهرم است و با تعمیر فلوتر توالت فرنگی و یا حتی تعویض آن مشکل شما برطرف نشود. در این شرایط شک نکنید که مشکلی در دریچه‌ها وجود دارد.

تعمیر سیستم فلوتر توالت فرنگی دو زمانه

توالت فرنگی دو زمانه به نوعی از توالت فرنگی گفته می‌شود که دو دکمه کوچک و بزرگ برای ورود و خروج آب وجود دارد. دکمه کوچک آب کمتری را خارج می‌کند و دکمه بزرگ‌تر آب بیشتری را آزاد می‌کند. زمانی که دو دکمه را با هم فشار دهید دو دفعه و به فاصله چند ثانیه تخلیه انجام می‌شود.

 1. برای تعمیر فلوتر توالت فرنگی دو زمانه ابتدا باید بدنه اصلی را بچرخانید و از قسمت پایین و پایه خارج کنید.
 2. سپس کلید آبی روی پمپ را به سمت پایین فشار دهید.
 3. حال درب کوچکی که در کنار پمپ قرار گرفته را به طور کامل ببندید.
 4. پیچ و مهره به شکل کمان را کاملاً باز کنید.
 5. پایه دستگاه را متمایل کنید و مهره کمانی را از درون محوطه‌ای که سوراخ شده رد کنید. زمانی که مطمئن شدید مهره در وضعیت عمود بر سطح قرار دارد، پیج را محکم کنید و توجه داشته باشید که آب از زیر واشر بیرون نریزد.
 6. حال بدنه را همانند اول بچرخانید تا ثابت شود.
 7. فلوتر را از جای خود بردارید و بعد از باز کردن مهره، جهت مهره را طوری که به فلوتر گیر نکند، تنظیم کنید.
 8. برای باز کردن قفل فلوتر تنها کافی است که آن را به سمت چپ بچرخانید و سپس ارتفاع آن را تنظیم کنید.
 9. به یاد داشته باشید که میله‌های رابط پلاستیکی باید کاملاً با بدنه متناسب باشد.
 10. بعد از اتمام کار دکمه‌های تخلیه تانک را از سوراخ رد کنید و کلید کوچک را روی نیمه و کلید بزرگ را روی کامل قرار دهید.

تعویض توپ فلوتر توالت فرنگی

 1. زمانی که قادر به تعمیر فلوتر توالت فرنگی نیستید و نمی‌توانید توپ آن را ترمیم کنید، باید آن را تعویض نمایید. برای این کار ابتدا منبع آب ورودی را ببندید. شیر مربوط به این آب معمولاً در پشت و کنار توالت فرنگی قرار گرفته است. اگر این شیر را پیدا نکردید، بهتر است که برای مدتی شیر اصلی ساختمان را ببندید و آب داخل تانک را نیز تخلیه کنید.
 2. توپ فلوتر توالت فرنگی شما به میله فلوتر متصل است و برای باز کردن آن باید از انبردست کمک بگیرید و شیر را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت و تا انتها بچرخانید.
 3. بعد از جدا کردن فلوتر قدیمی، توپ شناور جدید را روی انتهای میله شناور جدید نصب و پیچ کنید و جهت دیگر میله را روی شیر نصب کنید.
 4. آب را باز کنید و اجازه دهید مخزن پر از آن شود. ارتفاع آب باید تا جایی از مخزن که دارای علامت است، بالا بیاید. در صورت لزوم نیز می‌توانید با چرخاندن پیچ شناور در بالای شیر، سطح آب را به اندازه دلخواه تنظیم کنید. در صورتی که پیچ تنظیم را پیدا نکردید از خم کردن بازوی فلوتر برای تنظیم آب استفاده کنید

تعویض فلوتر توالت فرنگی

  1. برای تعویض فلوتر توالت فرنگی ابتدا همانند قبل آب ورودی را قطع کنید و آب درون مخزن را نیز تخلیه کنید.
  2. برای شل کردن پیچ اتصال باید به وسیله آچار شیر زیر تانک را کمی باز کنید و به وسیله دست آن را از مخزن جدا کنید.
  3. حال مراقب باشید زیرا در این مرحله آب زیادی از زیر مخزن خارج می‌شود. با استفاده از آچار قفل مربوط به شیر فلوتر را باز کنید و آن را بیرون بکشید.
  4. ارتفاع لوله را اندازه بگیرید و برای نصب فلوتر و میله جدید همه مجموعه‌ها را دقیقاً در سایز و ارتفاعی همانند قبل آماده کنید و با توجه به مدل دستگاه، طبق دستورالعملی که برای آن قید شده است، فلوتر و میله جدید را بر سر جای خود نصب کنید.
  5. همان‌طور که می‌دانید شیر مربوط به فلوتر دقیقاً در زیر مخزن قرار گرفته است. برای نصب شیر باید آن را در محل قرار دهید و با دست قفل روی آن را بچرخانید و سپس با آچار مهره را کمی سفت کنید.
  6. در انتها نیز آب را دوباره وصل کنید و طبق مدل دستگاه و دستورالعمل قید شده برای آن دریچه فلوتر را تنظیم کنید و بررسی کنید که سطح آب حتماً کمی پایین‌تر از بالای لوله سرریز قرار بگیرد.