ابزار وبلاگ

ابزار وبلاگ

جلوگیری از یخزدگی انواع پمپ آب در زمستان

جلوگیری از یخزدگی انواع پمپ آب در زمستان

جلوگیری از یخزدگی انواع پمپ آب در زمستان

حفظ پمپ آب از یخزدگی:

با شروع فصل زمستان و کاهش دما به درجات زیر صفر، امکان یخ زدگی پمپ های آب که به صورت صحیح عایق بندی نشده اند وجود دارد، که در در این فصول جهت جلوگیری از آسیب دیدن پمپها و تجهیزات آبرسانی باید تمهیداتی مانند عایق بندی پمپ یا استفاده از محفظه های عایقبندی انجام داد.

همانطور که میدانید آب بطور طبیعی در دمای کمتر از 4درجه سانتیگراد شروع به انبساط میکند و اگر فضای کافی برای این افزایش حجم نداشته باشد، یخ ایجاد شده میتواند باعث ترکیدگی بدنه پمپ و لوله‌های آب شود.

حال در مناطق سردسیر، تقریبا همه میدانند که باید سیستمهای پمپاژ سطحی خود را عایقبندی کنند و پمپ آب را قبل از زمستان کاملا تخلیه کنند. اما مشکل اصلی در مناطق گرمسیر است که در حالت عادی دمای هوا آنقدر سرد نمیشود که پمپ دچار یخزدگی شود اما یک موج سرمای ناگهانی چند روزه میتواند پمپ آب را کاملا خراب کند.

حفظ پمپهای مستغرق از یخزدگی:

در چاه‌های عمیق، عموما نیاز نیست که نگران یخزدگی پمپ (شناور، کف کش، لجن کش) باشید زیرا تنها سطح آب یخ میزند و پمپ در عمق چاه در امان است، ولی در حوضچه‌ها و استخرهای کم عمقتر، پمپ نیاز به محافظت دارد، که در این حالت دو راه دارید، یا اپمپ را کاملا از سیستم جدا کنید و آن را در مکانی که از یخزدگی در امان باشد نگهداری کنید، ویا اینکه آن را در ته حوضچه و عمیقتر از سطح یخزدگی آب مستغرق کنید

حفظ پمپهای سطحی (سانترفیوژ) از یخزدگی:

اگر میخواهید پمپ آب سطحی (پمپ آب خانگی، صنعتی و کشاورزی، طبقاتی، بوسترپمپ) خود را متصل نگهدارید و از آن استفاده کنید، یکی از کارهایی که بطور معمول باید انجام دهید انجام عایقبندی برای لوله‌ها و سیستم پمپاژ است؛ اما در زمانی که هوا بیش از حد سرد است و عایقبندی جواب نمیدهد، میتوانید با گذاشتن یک هیتر (سیستم گرمایشی) در قسمت موتورخانه دمای هوای را اطراف پمپ بالا بیاورید.

حال در شرایطی که دمای آب خیلی کاهش یافت میتوانید تا زمانی که هوا به دمای امن (بالاتر از یخبندان) برسد، جریان آب را آنقدر کم کنید تا یک جریان کم اما مداوم داشته باشید، چرا که احتمال یخ زدن جریان مداوم آب بسیار کمتر است.

حفظ پمپ از سرما در ییلاق و ویلاها:

در خانه ها و ویلاهای ییلاقی، خیلی پیش میاید که پمپ آب برای مدت طولانی بدون استفاده بماند، و در زمان سرما عموما آب باقیمانده در پمپ یخ میزند و آنرا خراب میکند، حتی در چاه‌های آب نیز بدلیل بلااستفاده ماندن آن برای مدت طولانی، امکان یخ زدن آب چاه تا سطح پمپ وجود دارد؛ حال زمانی که موتور شما از نوع موتور جت ویا موتورهای سانترفیوژ باشد، و قرار نیست برای چند ماه مورد استفاده قرار گیرد، جدا کردن کامل پمپ، و تخلیه آن از هرگونه سیالات و گل و لای که میتواند حاوی آب باشد، و انتقال آن به مکانی گرمتر، بهترین راه حل شما است.

حفظ و نگهداری پمپ آب در زمستان

نحوه تخلیه کامل پمپ آب:

آخرین قدم برای محافظت از پمپ در مقابل گیر کردن هرگونه مایعاتی در آن، استفاده از پروپیلن گلیکول (خوراکی) است؛ برای این کار، قبل از ریختن پروپیلن گلیکول در بدنه پمپ، همه پیچهای تخلیه را ببندید، اول پیچ تخلیه پایین را ببندید، سپس پروپیلن گلیکول را از بالا به درون پمپ ریخته، و بعد پیچ هوا را ببندید و پمپ را در جایی که میخواهید برای کل زمستان نگهداری کنید قرار دهید.

توجه: به هیچ عنوان از اتیلن گلیکول (ضدیخ) استفاده نکنید زیرا بسیار خطرناک است!

نکته مهم در زمان یخزدگی پمپ و شیرآلات:

برای آب کردن یخ لوله ها و پمپ به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث ترک خوردن لوله ها میشود، در این شرایط یا با متخصص ما تماس بگیرید یا از وسایل گرمایشی استفاده کنید.